Krzewy liściaste ze względu na porę kwitnienia możemy podzielić na dwie grupy:
Zalecamy coroczne przycinanie pędów. Powoduje to silny wzrost i obfite kwitnienie roślin, oraz poprawia zdrowotność roślin (przewietrzanie). Cięcia należy przeprowadzać wczesną wiosną, przed inicjacją wzrostu, najlepiej w marcu/kwietniu. Przycinanie polega na usunięciu wszystkich pędów suchych, przemarzniętych, krzyżujących się i skróceniu pędów zdrowych o 40-60% długości. Po mroźnych zimach, jeśli pędy są przemrożone (po zdrapaniu skórki z pędów drewno jest czarne) należy usunąć 90-100% pędów – cięcie tuż nad ziemią. Wówczas, jeśli system korzeniowy nie jest przemrożony, roślina się szybko zregeneruje.
Rośliny zaniedbane, dawno nie przycinane, wymagają cięcia odmładzającego wykonywane w okresach co 5-7 lat.
W przypadku roślin z grupy A, cięcie odmładzające przeprowadza się jednorazowo, na przedwiośniu, przycinając wszystkie pędy dość krótko na wysokość 15 -20 cm.
W przypadku roślin z grupy B, cięcie odmładzające wykonuje się w dwóch terminach:
Hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla), kwitnie na pędach zeszłorocznych. Wiosną należy wyciąć resztki kwiatostanów oraz martwe i słabe pędy. Hortensje przycina się według zasad stosowanych do roślin z grupy B.
Jaśminowiec wonny (Philadelphus coronarius), kwitnie na przełomie maja i czerwca. Pędy z przekwitłymi kwiatami przycina się nad wyrastającymi bocznymi gałązkami. Silne, młode pędy wyrastające u podstawy krzewu można skrócić o połowę, słabsze wyciąć.
Lilak pospolity (Syringa vulgaris), kwitnie na zeszłorocznych pędach, cięcie wg zasad stosowanych dla roślin z grupy B. Bezpośrednio po kwitnieniu usuwa się przekwitłe kwiatostany, co, stymuluje krzewienie oraz redukuje zawiązywanie nasion które osłabia rośliny.
Pięciornik krzewiasty (Potentilla fruticosa), kwitnie od czerwca do jesieni. Cięcie prześwietlające wykonuje się w marcu, zgodnie z zasadami stosowanymi dla roślin z grupy A. Pięciorniki można także co roku silnie przycinać. Rośliny wówczas kwitną później, ale kwitnienie potrwa dłużej.
Róża (Rosa), coroczne cięcie róż tuż przed ruszeniem wegetacji polega na usunięciu pędów słabych, przemrożonych i krzyżujących się. Natomiast pędy zdrowe mieszańców herbatnich silnie rosnących skraca się do połowy, tak aby na każdym pędzie pozostało 4-8 oczek. Im słabsza siłą wzrostu krzewów tym krótszego przycięcia wymagają. Na pędach słabiej rosnących roślin pozostawia się 2-4 oczka.
U róż wielokwiatowych pozostawia się na każdym pędzie 2-5 oczek.
Ciecie róż pnących polega na usuwaniu u nasady pędów martwych, starych i uszkodzonych.
Azalia japońska (Rhododendron japonicum), kwitnie w maju, zanim pojawią się liście. Gatunek wymaga delikatnego cięcia, po kwitnieniu. Starsze krzewy wymagają jedynie usuwania martwych pędów. W razie potrzeby, cięcie odmładzające przeprowadza się w marcu.